Vanuit de Gelijke Kansen Alliantie wordt de ontwikkeling van scholen op het gebied van samenwerking met ouders aan de taalontwikkeling van kinderen aangemoedigd en ondersteund. In de nieuwe Landelijke GKA-agenda Taal & Ouders verenigen scholen, onderzoekers en andere (onderwijs)professionals zich die gezamenlijk werk willen maken van—en kennis willen delen over— het verduurzamen de samenwerking met ouders aan de taalontwikkeling van (hun) jonge kinderen volgens de aanpak Thuis in Taal. Deze Landelijke GKA-agenda (2025-2027) is een doorontwikkeling van de eerste Landelijke GKA-agenda Taal & Ouders.
Taal & Ouders
Taal begint thuis. Wetenschappers wijzen al langer op de rol die ouders spelen in de ontwikkeling van jonge kinderen. Vooral de taalomgeving thuis krijgt steeds meer aandacht en daarmee de cruciale rol die ouders spelen in de taalverwerving en ontwikkeling van hun kind op de korte en lange termijn. Maar er zijn grote verschillen in de taal die kinderen vanuit huis meekrijgen. Deze verschillen blijven ook zichtbaar in latere fasen van het leven van kinderen en dit kan leiden tot kansenongelijkheid. Het samenwerken met ouders kan voor scholen een belangrijke aanvulling zijn om hun taalonderwijs te versterken.
Landelijke GKA-agenda Taal & Ouders (doorontwikkeling)
De afgelopen drie jaar vormden verschillende (voor)scholen, beleidsadviseurs, trainers, onderzoekers en andere (onderwijsprofessionals) met de Landelijke GKA-agenda Taal & Ouders samen een community om met elkaar kennis te delen en op te bouwen over het samenwerken met ouders aan Taal volgens de aanpak Thuis in Taal, ontwikkeld door Martine van der Pluijm (Hogeschool Rotterdam).
In de nieuwe Landelijke GKA-agenda Taal & Ouders werken 24 basisscholen in het land samen met Thuis in Taal (Actief Ouderschap) en het lectoraat Samenwerken aan een Taalrijke Omgeving (Hogeschool Rotterdam) aan het verduurzamen van de aanpak Thuis in Taal. Samen onderzoeken ze hoe deze aanpak structureel geborgd kan worden en onafhankelijk gemaakt kan worden van externe begeleiding en financiering. Stichting Ommeriek treedt in deze agenda op als penvoerder en heeft rijke ervaring met de aanpak Thuis in Taal.
Om dit te bereiken, worden er een aantal interventies uitgevoerd:
- Aanstelling en professionalisering van ouder-kind coördinatoren (OKC)- de ‘kartrekkers’ binnen de scholen.
- Ontwikkeling van een overdrachtsmodel voor een duurzame verankering van de aanpak in beleid en praktijk van scholen.
- Ontwikkeling van een materialenbank.
- Professionaliserings- en kennisdelingsactiviteiten: een professionaliseringstraject voor de OKC, regionale inspiratiefestivals, webinars, fysieke bijeenkomsten voor deelnemers en verschillende artikelen.
De aanpak Thuis in Taal
De aanpak Thuis in Taal helpt leraren en pedagogisch medewerkers die werken met jonge kinderen om de wereld van school en thuis te verbinden, door een samenwerkingsrelatie op te bouwen met de ouders die bijdraagt aan een rijkere taalomgeving voor kinderen. De aanpak Thuis in Taal is ontwikkeld door Martine van der Pluijm gedurende haar promotieonderzoek, samen met leraren in de praktijk van de (voor)school en op basis van de laatste wetenschappelijke inzichten. De aanpak Thuis in Taal kent zeven stappen (zie afbeelding), verdeeld over drie fasen: van het realiseren van partnerschapsrelaties, het implementeren van interventieactiviteiten naar het stimuleren van de taalontwikkeling. Het hart van de aanpak is de wekelijkse ouder-kind activiteit in de groep (stap 4). Alle ouders doen mee, maar er wordt juist voor aansluiting gezorgd bij ouders met de minste voorkennis. Naast het stappenplan zijn er binnen de aanpak Thuis in Taal professionaliseringsactiviteiten ontwikkeld om pedagogisch medewerkers en leerkrachten te helpen de competenties te ontwikkelen om een goede samenwerking op te bouwen met ouders. Meer informatie over de aanpak Thuis in Taal en bijbehorende materialen vind je hier .
Landelijke GKA-agenda 2022-2024
De afgelopen twee jaar ontwikkelden we in het kader van kennisdeling vanuit de Landelijke GKA-agenda Taal & Ouders verschillende Webinars en magazines. Ook werd er door het Kohnstamm Instituut onderzoek gedaan. Meer weten over de Landelijke GKA-agenda Taal & Ouders van 2022-2024?
Webinars
- Webinar Meertaligheid
- Webinar Thuis in Taal en diversiteit
- Webinar Kansengelijkheid
- Webinar 'Thuis in Taal en De kracht van spel'
- Webinar 'Thuis in Taal en Laaggeletterdheid'
- Webinar Thuis in Taal en werken in PLG
Magazines 'Beter Thuis in Taal'
> Lees het Magazine 'Beter Thuis in Taal 2023'
> Lees het Magazine 'Beter Thuis in Taal 2024'
Resultaten Impactmeting Kohnstamm Instituut
> Lees de onderzoeksresultaten in het kort
> Lees de volledige versie van de impactmeting
Meer informatie
Wil je meer weten over de Landelijke GKA-agenda Taal & Ouders? Neem dan contact op met projectleider Nienke Dek.